supconnect

Newsletter

Learn

Events

Top 10 Connectors

Alex Mauer
Alex Mauer
Points: 1745
Nikki Gregg
Nikki Gregg
Points: 1495
Andre Niemeyer
Andre Niemeyer
Points: 1434
Jim Davis
Jim Davis
Points: 1301
Kristin Thomas
Kristin Thomas
Points: 770
Evelyn O'Doherty
Evelyn O'Doherty
Points: 754
Tracey Engelking
Tracey Engelking
Points: 605
MoreneDekker
MoreneDekker
Points: 496
Miriam Bisi
Miriam Bisi
Points: 450

A+ A A-

RESULTS: 2012 Key West Paddleboard Classic

Discussion started by Erin Blunt Robbins 2 years ago
SEE RESULTS BELOW!

CONGRATULATIONS TO EVERYONE!
You need to be a member of this group before you can participate in this discussion.
Erin Blunt Robbins
Erin Blunt Robbins
Ocean Minded 4-Mile Open Race
May 12, 2012 / Smathers Beach, Key West
4 MILE RACE / STANDINGS BY DIVISION: WOMEN
Category
Finish
RacerID First Last Division Age Gender
Time

1 181 Annette Garcia SUP 12'6 14 F 0:58:08
2 111 Lisa Cool SUP 12'6 42 F 0:58:45
3 142 Daniela Horgan SUP 12'6 39 F 1:02:05
4 161 Irma Price SUP 12'6 54 F 1:02:22
5 365 Sarah Langdon SUP 12'6 22 F 1:03:37
6 209 Jessica Cichra SUP 12'6 29 F 1:04:41
7 175 Teresa Woodley SUP 12'6 50 F 1:05:02
8 135 Misty Green SUP 12'6 43 F 1:08:26
9 172 Dorothy Wells SUP 12'6 50 F 1:12:55
10 217 Ashley Clarkin SUP 12'6 27 F 1:13:45
11 152 Katrina Lucchesi SUP 12'6 44 F 1:16:08
12 176 Donna Bandy SUP 12'6 46 F 1:21:24
13 180 Lynn Gallagher SUP 12'6 50 F 1:22:36
14 136 Alyson Hawkins SUP 12'6 41 F 1:25:29
15 116 Patty M Davis SUP 12'6 48 F 1:26:26
16 118 Jennifer Dearing SUP 12'6 40 F 1:33:54
17 169 Sharna Tolf r ee SUP 12'6 29 F 1:34:49
18 138 Marissa Hedman SUP 12'6 30 F 1:34:56
19 197 Lama Taj-Eldin SUP 12'6 28 F 1:37:58
20 132 Tracy Ferriter SUP 12'6 36 F 1:41:41
21 179 Jordan Gallagher SUP 12'6 16 F 1:43:30
22 183 Wendy Grom SUP 12'6 52 F 1:54:12
23 216 Cate Beehler SUP 12'6 21 F 1:56:53
24 215 Nicole Pund SUP 12'6 29 F 1:57:34
25 119 Lina Deeney SUP 12'6 38 F 1:57:59
26 156 Milla Navarro SUP 12'6 13 F 1:58:06
27 218 Erin Myers SUP 12'6 40 F 1:59:09
28 157 Kelly Niedzwiecki SUP 12'6 36 F 2:00:56
29 158 Sandra Niedzwiecki SUP 12'6 37 F 2:01:00
1 184 Jen Hayes SUP surf style 35 F 1:05:10
2 121 Kimberly Depasquale SUP surf style 42 F 1:19:47
3 170 Catherine Uden SUP surf style 36 F 1:22:55
4 117 Alexa Dean SUP surf style 18 F 1:25:24
5 125 Ashley Elliott SUP surf style 29 F 1:26:01
6 191 Nancy Walthes SUP surf style 29 F 1:27:50
7 114 alexandra cotleur SUP surf style 38 F 1:33:04
8 133 Gemma Fong SUP surf style 31 F 1:33:14
9 171 Betty Welliver SUP surf style 31 F 1:34:22
10 155 Laura Murphy SUP surf style 28 F 1:34:40
11 185 Anna Heuer SUP surf style 38 F 1:35:49
12 207 Kris Amatuli SUP surf style 27 F 1:37:17
13 208 Danielle Fedor SUP surf style 27 F 1:41:0814 148 Julie Kincaid SUP surf style 49 F 1:41:14
15 190 Susan Walker SUP surf style 53 F 1:42:39
16 166 Anna Schmidt SUP surf style 39 F 1:43:41
17 198 Allison Clough SUP surf style 28 F 1:48:34
18 146 Marissa Kelley SUP surf style 44 F 1:51:29
19 149 Darlene Larson SUP surf style 52 F 1:56:42
20 109 Helen Champagne SUP surf style 40 F 2:00:08
21 154 Heather Mennell SUP surf style 35 F 2:00:40
22 104 Susan Best SUP surf style 52 F 2:01:06
23 115 Stephanie Dangler SUP surf style 46 F 2:02:17
1 101 Rae Ann Alton Surfski 50 F 0:49:44

4 MILE RACE / STANDINGS BY DIVISION: MEN
Category
Finish
RacerID First Last Division Age Gender
Time
1 127 Tim Elmes Kayak 56 M 0:41:34
2 147 David Kincaid Kayak 52 M 1:08:34
1 107 Nelson Cardenas
Paddleboard
Stock 26 M 0:53:56
1 202 Skot Scott SUP 12'6 40 M 0:47:23
2 213 Brad Hallock SUP 12'6 62 M 0:54:24
3 128 Michael Eugene SUP 12'6 45 M 0:57:19
4 110 Tanner Chechak SUP 12'6 11 M 0:58:00
5 450 Eugene Coca-Mir SUP 12'6 59 M 1:00:08
6 140 Barrett Hoard SUP 12'6 41 M 1:02:41
7 210 Barry Josepher SUP 12'6 55 M 1:04:19
8 165 James Sarver SUP 12'6 18 M 1:05:47
9 219 Joe Salon SUP 12'6 32 M 1:06:36
10 126 Bubba Ellis SUP 12'6 57 M 1:09:18
11 130 Michael Faulkner SUP 12'6 43 M 1:15:15
12 122 Mike Dobbins SUP 12'6 39 M 1:20:43
13 131 Tim Ferriter SUP 12'6 37 M 1:22:19
14 112 jonathan cordeiro SUP 12'6 41 M 1:23:23
15 200 Steve Thomas SUP 12'6 53 M 1:34:31
16 182 Conrad Jr Garcia SUP 12'6 13 M 1:34:36
17 167 Kapena Smith SUP 12'6 55 M 1:40:27
18 178 christian findley SUP 12'6 20 M 1:54:22
1 106 Jon Borel SUP 14' 47 M 1:02:47
1 159 Alan Paris SUP surf style 47 M 1:08:40
2 173 John Wheeler SUP surf style 47 M 1:13:30
3 205 Bruce Jones SUP surf style 37 M 1:21:07
4 380 Patrick OMalley SUP surf style 37 M 1:23:58
5 163 Christopher Ray SUP surf style 41 M 1:30:026 162 Alex Randazzo SUP surf style 39 M 1:38:29
7 123 Ted Domanski S
2 years ago
Erin Blunt Robbins
Erin Blunt Robbins
FURY WATER ADVENTURES 12 MILE ELITE RACE
May 12, 2012 / Smathers Beach, Key West
12 MILE RACE / RESULTS BY DIVISION: WOMEN
Division
Standing
RacerID First Last Division Age Gender
Time

1 312 Heather Baus SUP 12'6 40 F 2:34:03
2 459 Magda Cooper SUP 12'6 30 F 2:41:28
3 366 Bernadette Leach SUP 12'6 52 F 2:44:23
4 440 Bailey Rosen SUP 12'6 16 F 2:45:42
5 445 Karen Mirlenbrinjk SUP 12'6 33 F 2:46:46
6 456 Mary Ann Boyer SUP 12'6 46 F 2:52:14
7 411 April Zilg SUP 12'6 25 F 2:53:56
8 421 Allison Shirley SUP 12'6 20 F 2:59:22
9 329 Sue Cooper SUP 12'6 45 F 2:59:31
10 387 mindy quinsey SUP 12'6 38 F 3:01:07
11 303 Kristin Apotsos SUP 12'6 38 F 3:02:58
12 376 Patricia Miller SUP 12'6 29 F 3:03:53
13 391 Betsy Risner SUP 12'6 59 F 3:18:53
14 407 Quincy Van Winkle SUP 12'6 44 F 3:21:34
15 400 Gina Siegers SUP 12'6 33 F 3:25:49
16 341 Heather Gaines SUP 12'6 51 F 3:27:01
17 446 Nessa Brunton SUP 12'6 53 F 3:31:04
18 392 Deirdre Robbins SUP 12'6 52 F 3:32:08
19 415 Barbara Sage SUP 12'6 39 F 3:59:23
20 368 Katie Leigh SUP 12'6 41 F 4:07:15
21 442 Maureen Kempa SUP 12'6 40 F 4:26:22
22 355 PATTI JOHNSON SUP 12'6 41 F 4:29:27
23 325 Yajaira Carrasquel SUP 12'6 33 F 4:32:24
24 381 Theresa paturno SUP 12'6 40 F 4:38:18
25 322 dorothy campbell SUP 12'6 45 F 4:52:19
26 320 anisa butash SUP 12'6 35 F 4:57:23

1 435 P J Maughon SUP 14' 49 F 3:52:051 302 Holly Amodio SUP surf style 35 F 3:39:47
2 393 Sandy Rodriguez SUP surf style 40 F 3:45:13
3 386 Liana Pyne SUP surf style 29 F 3:58:35
4 414 Bethany Tietz SUP surf style 35 F 4:03:50
5 371 Renee Makimaa SUP surf style 39 F 4:12:59
6 164 Berthy Reyes SUP surf style 43 F 4:13:10
7 382 Jennie Pawlowsky SUP surf style 45 F 4:33:06
8 356 Kerry Karshna SUP surf style 45 F 4:40:18
9 343 kristy geary SUP surf style 38 F 5:00:02
10 370 Story Magidson SUP surf style 14 F 5:00:18
11 360 Beth Kilroe SUP surf style 51 F 5:20:32

12 MILE RACE / RESULTS BY DIVISION: MEN

1 326 Packet Casey SUP 12'6 39 M 2:21:31
2 306 mark athanacio SUP 12'6 47 M 2:26:31
3 432 Reid Nelson SUP 12'6 23 M 2:34:35
4 321 rafael caballero SUP 12'6 36 M 2:38:59
5 405 Jamie Twigg SUP 12'6 36 M 2:40:54
6 458 Jason Meehan SUP 12'6 30 M 2:43:27
7 364 Paul Koski SUP 12'6 29 M 2:46:08
8 378 Jorge Navarro SUP 12'6 36 M 2:46:369 363 Joey Kolisch SUP 12'6 56 M 2:47:37
10 419 Trapper Chechak SUP 12'6 17 M 2:48:34
11 436 Jake Williams SUP 12'6 22 M 2:52:37
12 333 David Dean SUP 12'6 54 M 3:01:12
13 395 Richard Schwartz SUP 12'6 51 M 3:01:32
14 428 Dennis Navarrete SUP 12'6 39 M 3:03:42
15 384 Edward Pierce SUP 12'6 58 M 3:05:20
16 359 Mike Kenna SUP 12'6 39 M 3:07:13
17 340 Brian Fedor SUP 12'6 29 M 3:08:44
18 422 Chad White SUP 12'6 46 M 3:09:56
19 374 David Meadors SUP 12'6 45 M 3:12:55
20 350 Scott Heard SUP 12'6 31 M 3:16:43
21 342 Paul Gallagher SUP 12'6 48 M 3:19:14
22 349 Peter Haugen SUP 12'6 25 M 3:25:42
23 313 Kyle Bennett SUP 12'6 48 M 3:28:25
24 304 Bryan Armstrong SUP 12'6 35 M 3:34:01
25 339 Bill Elkins SUP 12'6 37 M 3:51:13
26 449 Jeff Haynes SUP 12'6 25 M 3:53:53
27 336 John Dressler SUP 12'6 38 M 3:55:55
28 308 Hal Atzingen SUP 12'6 53 M 3:57:58
29 408 Ray Walker SUP 12'6 62 M 4:04:23
30 369 George Lindner SUP 12'6 56 M 5:01:29

1 420 Matt McDonald SUP 14' 31 M 2:16:43
2 433 Justin Cook SUP 14' 24 M 2:20:22
3 315 Nick Bjork SUP 14' 31 M 2:20:34
4 443 Iain McFarland SUP 14' 25 M 2:27:21
5 402 chris stephan SUP 14' 39 M 2:27:57
6 418 Todd Waskuch SUP 14' 43 M 2:30:29
7 434 EJ Johnson SUP 14' 49 M 2:33:00
8 447 H. Mikell Evatt SUP 14' 51 M 2:33:21
9 404 Wes Stolp SUP 14' 34 M 2:33:29
10 454 Kyle Gallagher SUP 14' 29 M 2:34:28
11 358 Jesse Kautz SUP 14' 31 M 2:34:37
12 314 Jeff berry SUP 14' 43 M 2:35:13
13 441 Jock McCain SUP 14' 55 M 2:36:32
14 367 David Leach SUP 14' 54 M 2:37:32
15 423 Christian Cook SUP 14' 44 M 2:40:19
16 352 Jim Higgins SUP 14' 61 M 2:40:39
17 351 Alex Hedman SUP 14' 33 M 2:41:00
18 410 Andrew White SUP 14' 29 M 2:42:58
19 316 Chip Bock SUP 14' 45 M 2:44:11
20 452 Jason Colclough SUP 14' 36 M 2:47:07
21 331 Guy A Davis SUP 14' 55 M 2:48:45
22 310 pedro barquin SUP 14' 55 M 2:48:59
23 318 Brent Brown SUP 14' 44 M 2:50:39
24 451 Dean Longo SUP 14' 42 M 2:55:49
25 406 Mark Van Winkle SUP 14' 43 M 2:59:07
26 413 Bennett Brauer SUP 14' 27 M 3:09:31
27 439 Patrick Daugherty SUP 14' 27 M 3:09:47
28 357 Jeff Kauttu SUP 14' 57 M 3:12:01
29 354 Sean Hughes SUP 14' 47 M 3:12:19
30 462 Randy Ford SUP 14' 44 M 3:18:1331 319 James Brown SUP 14' 55 M 3:18:34
32 323 Chris Cannavaro SUP 14' 41 M 3:22:45
33 438 Conrad E Garcia SUP 14' 50 M 3:25:37

1 409 Bill Whiddon SUP surf style 58 M 2:45:09
2 324 Mark Cannon SUP surf style 52 M 3:03:03
3 437 Adam Boyer SUP surf style 31 M 3:14:58
4 168 Troy Tluchak SUP surf style 25 M 3:31:58
5 307 Steven Atwood SUP surf style 25 M 3:32:31
6 327 Conrad Charles SUP surf style 47 M 3:36:21
7 416 Yader Rodriguez SUP surf style 25 M 3:41:44
8 332 Rob Davis SUP surf style 46 M 4:32:54

1 429 Mark Weinzierl SUP Unlmtd 51 M 2:30:01
2 390 william rich SUP Unlmtd 29 M 2:30:35
3 362 William Knetge SUP Unlmtd 46 M 3:33:31
4 385 William Pope SUP Unlmtd 52 M 3:48:12
5 417 juan de leon SUP Unlmtd 34 M 3:48:57

1 337 John Duke Other Division 59 M 2:39:58

2 years ago

Related Discussions

Sponsors

Latest News

Popular Posts

i9media - Digital Marketing Agency

Login or Register

LOG IN

Register

User Registration
or Cancel